Szczepienie na dur brzuszny: jak wygląda proces i co oczekiwać?

Poznajcie, co to jest dur brzuszny: skąd się bierze, jakie są objawy i czemu warto się przed nim zaszczepić.
Dur brzuszny to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Salmonella typhi. Bakterie te przenoszą się na człowieka głównie drogą pokarmową, a więc poprzez zjedzenie lub wypicie czegoś, co było zanieczyszczone fekaliami osoby chorej. Objawy dury brzusznego to między innymi wysoka gorączka, ból brzucha, biegunka czy utrata apetytu.
Może pojawić się również powiększenie wątroby i śledziony, a w bardziej zaawansowanym stadium choroby - poważne komplikacje, jak perforacja ściany jelit czy sepsis. Bez odpowiedniego leczenia dur brzuszny może prowadzić do śmierci.
Stąd bardzo ważne jest, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec tej strasznej chorobie. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest szczepienie przeciwko durowi brzusznemu we Wrocławiu.
Szczepionka przeciwko dur brzusznemu: jak wygląda proces, kiedy szczepimy, skutki uboczne i często zadawane pytania.
Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu polega na podaniu szczepionki zawierającej osłabione bakterie Salmonella typhi. Szczepienie przeważnie odbywa się w dwóch dawkach, w odstępie 4 tygodni. Szczepionka podawana jest domięśniowo.
Zaleca się szczepienie na dur brzuszny przede wszystkim przed wyjazdem do rejonów, gdzie choroba ta jest endemiczna, a więc występuje na stałe. Mowa tu przede wszystkim o krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Po szczepieniu mogą pojawić się drobne skutki uboczne, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki czy podwyższona temperatura. Są to jednak objawy całkowicie normalne i zazwyczaj mijają po kilku dniach.
Poniżej odpowiem na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących szczepienia na dur brzuszny:
- Ile kosztuje szczepienie przeciwko durowi brzusznemu? - Koszt szczepienia jest bardzo różny, ale standardowo można zaplanować wydatek rzędu kilkuset złotych.
- Ile trwa ochrona po szczepieniu na dur brzuszny? - Po jednorazowym szczepieniu ochrona przeciwko durowi brzusznemu trwa około 3 lat. W przypadku częstych wyjazdów do regionów wysokiego ryzyka zalecane jest przeprowadzanie szczepienia co 3 lata.
Moje doświadczenia i obserwacje: jak ja przeżyłam szczepienie i co warto wiedzieć po naszej rozmowie z lekarzem.
Szczepienie na dur brzuszny na szczęście jest dla mnie tylko odległym wspomnieniem. To było przed moją podróżą do Tajlandii, ponieważ tam ryzyko zachorowania na dur brzuszny jest relatywnie duże. Szczepienie odbyło się bez problemu - czułam jedynie niewielki ból podczas podawania szczepionki, który jednak szybko minął. Nie miałam żadnych skutków ubocznych. Po szczepieniu obserwowałam jedynie delikatne zaczerwienienie i opuchliznę w miejscu wstrzyknięcia, które jednak szybko zniknęły.
Z mojego doświadczenia wynika również, że warto rozmawiać z lekarzem o szczepieniu. Lekarz wyjaśnił mi wszystko szczegółowo i odpowiadał na moje pytania. Czuję, że ta wiedza pomogła mi zrozumieć, dlaczego warto się szczepić, a także przekonała mnie, że strach przed szczepieniem jest zdecydowanie nieuzasadniony.